Czekaj...

Ekologiczne rozwiązania dla Twojego domu

Wyślij do nas wiadomość aby otrzymać darmową wycenę
Napisz do nas

Fotowoltaika

System fotowoltaiczny

System fotowoltaiczny składa się z paneli fotowoltaicznych (najczęściej monokrystalicznych lub polikrystalicznych), inwertera (urządzenia sterującego pracą całego systemu, którego najważniejszą funkcją jest zamiana prądu stałego na zmienny), systemu mocowań (uzależnionego od miejsca montażu), okablowania i systemów złączek. Ważne jest aby wszystkie elementy instalacji zostały dobrze dobrane, co zapewni jej bezawaryjne działanie przez lata.

Jak zbudowany jest moduł fotowoltaiczny?

Moduły fotowoltaiczne składają się z kilkudziesięciu połączonych ze sobą ogniw fotowoltaicznych. Połączony zestaw ogniw umieszczany jest pomiędzy warstwami folii PET i EVA oraz szybą hartowaną, a cały moduł jest szczelnie zaizolowany i zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi. Dookoła modułu znajduje się aluminiowa rama, która dodatkowo chroni ogniwa przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ważne jest, aby wybrane moduły były zrobione z najwyższą starannością, tak aby wytrzymały cały 25-30 letni okres eksploatacji. Moc całego modułu podawana jest przez producentów w jednostce Wp (Watt peak), która oznacza maksymalną moc modułu generowaną w warunkach testowych. Jeden moduł ma najczęściej ok 275 – 300 watów mocy.

Moduły monokrystaliczne

Moduły monokrystaliczne rozpoznać można po ciemnej i jednolitej strukturze. Zbudowane są z monolitycznego kryształu krzemu, który „hodowany” jest w warunkach laboratoryjnych. Z walców o średnicy ok 30 cm wycinane są 2 – 3 mm płytki, które następnie docinane zostają w ośmiokąty. Ten kształt właśnie pomaga w rozpoznaniu paneli monokrystalicznych. Charakteryzują się one większą sprawnością niż panele polikrystaliczne. Ich efektywność wynosi ok 18%. Dzięki większej sprawności instalacja oparta na panelach monokrystalicznych zajmuje mniej miejsca niż ta zbudowana z paneli polikrystalicznych.

Moduły polikrystaliczne

Ten rodzaj modułów zbudowany jest z ogniw wykonanych ze sprasowanego bloku wykrystalizowanego krzemu. W przeciwieństwie do paneli monokrystalicznych mają one kształt kwadratów co pozwala szczelniej pokryć powierzchnię panela. Ogniwa powstają poprzez krystalizowanie w kwadratowej kadzi, a następnie cięte są na cienkie płytki. Ich cechą charakterystyczną jest krystaliczna struktura i to własnie ona, wraz z kształtem ogniwa, pozwala na łatwe rozpoznanie tego typu paneli. Ich sprawność wynosi ok 16%.

System tradycyjny a Solar Edge

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej do wyboru mamy różne możliwości konfiguracji systemu. Wybierać możemy pomiędzy rodzajami paneli fotowoltaicznych, ich producentami, systemami montażowymi czy też inwerterami i materiałami instalacyjnymi jak kable czy złączki. Poza wspomnianymi już możliwościami wyboru, istotny jest także dobór miejsca ulokowania paneli. Powinny one być zainstalowane w taki sposób, aby nie było możliwości ich zacienienia przez inne obiekty (np. drzewa lub budynki znajdujące się w pobliżu instalacji). Pamiętać należy o tym, że najlepiej umieścić je na południowej stronie dachu, dopuszcza się także montaż paneli w kierunku wschodnim i zachodnim. W przypadku gdy nie ma możliwości skierowania całej instalacji w kierunku południowym, lub gdy istnieje ryzyko, że któryś panel zostanie zacieniony przez obiekty znajdujące się w pobliżu, należy podzielić instalację na obwody, po to aby otrzymać z całego systemu jak największą moc. Niestety, nawet przy zastosowaniu tego rozwiązania, w przypadku zacienienia jednego panela z obiegu, spadnie efektywności wszystkich paneli podłączonych do niego i całość pracowała będzie ze skutecznością tego zacienionego elementu. Obecnie, w przypadkach w których istnieje ryzyko zacienienia panela, stosować możemy rozwiązania typu Solaredge, dzięki temu systemowi inwerter śledzi moc każdego modułu znajdującego się w instalacji osobno, co zdecydowanie podnosi efektywność całej instalacji. Przy zastosowaniu rozwiązania Solaredge, w przypadku zacienienia jednego modułu w obiegu, spada efektywność pracy tylko tego jednego modułu, pozostałe moduły pracują ze swoją normalną mocą, co znacząco wpływa na wzrost ilości generowanej energii elektrycznej. Poniżej znajduje się grafika ilustrująca różnice pomiędzy systemem opartym na tradycyjnym połączeniu ze standardowym inwerterem a systemem Solaredge.

Zalety systemu Solaredge

Dzięki zastosowaniu systemu Solaredge osiągnąć możemy wiele korzyści. Najważniejszą z nich jest podniesienie efektywności systemu i dzięki temu zwiększenie produkcji energii elektrycznej. Poniżej zaprezentowane są korzyści z zastosowania systemu Solaredge.

Dzięku zastosowaniu systemu Solaredge możliwe jest projektowanie systemów z panelami skierowanymi w różnych kierunkach świata. Jest to możliwe ponieważ w systemie Solaredge każdy panel działa osobno i jego moc sterowana jest przez inwerter indywidualnie. Umożliwia to maksymalne wykorzystanie miejsca na dachu i zwiększenie mocy całej instalacji.

Dzięki zastosowaniu technologii Solaredge każdy użytkownik ma dostęp do systemu monitoringu pracy instalacji. Umożliwia to pełny wgląd w pracę systemu co znacząco ułatwia jego zarządzanie i konserwację.

System posiada wbudowany moduł SafeDC co sprawia, że instalacje oparte na Solaredge są bezkonkurencyjne w kwestii bezpieczeństwa, zarówno podczas montażu jak i w trakcie użytkowania systemu.

Zastosowanie systemu Solaredge wpływa także na ograniczenie kosztów eksploatacji instalacji. Po pierwsze, dzięki systemowi Solaredge, instalacja jest bardziej wydajna, a po drugie instalator systemu ma ciągły wgląd w jego pracę, dzięki czemu może lepiej reagować i szybciej diagnozować ewentualne błędy w jego działaniu.

Polub nas i bądź na bieżąco z informacjami z branży energii odnawialnej