Czekaj...

Ekologiczne rozwiązania dla Twojego domu

Wyślij do nas wiadomość aby otrzymać darmową wycenę
Napisz do nas

Pompy ciepła

Czym jest pompa ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia służące do ogrzewania budynków i produkcji ciepłej wody użytkowej. Zarówno ich wygląd jak i zasada działania przypominają obecną w każdym domu lodówkę. Zadaniem pompy ciepła jest dostarczenie ciepła do wnętrza budynku, za pomocą górnego źródła ciepła (zazwyczaj jest to ogrzewanie podłogowe), które pozyskiwane jest z kolei z dolnego źródła ciepła, którym może być powietrze, grunt lub woda.

Poniższy schemat przedstawia, jak z technicznego punktu widzenia, wygląda proces zachodzący w pompie ciepła. Cały proces rozpoczyna się po prawej stronie obrazka, gdzie trafia glikol lub powietrze (w zależności od rodzaju zainstalowanej pompy ciepła). Ciepło z glikolu lub powietrza przekazywane jest w parowniku do płyny krążącego w instalacji układu pompy ciepła. Po przejściu przez parownik, w instalacji znajduje się wstępnie ogrzany ale nadal chłodny czynnik roboczy, który następnie przekazywany jest do sprężarki. Na tym etapie ciśnienie płynu ulega zwiększeniu, co z kolei wiąże się ze wzrostem jego temperatury. Po przejściu tego etapu, w instalacji znajduje się już gaz o wysokim ciśnieniu i wysokiej temperaturze. Kolejnym etapem jest przekazanie gorącego gazu do skraplacza. W tym miejscu ciepło ze sprężonego gazu przekazywane jest do czynnika grzewczego górnego źródła ciepła (zazwyczaj jest to woda krążąca w instalacji ogrzewania podłogowego). W związku z tym, iż czynnik grzewczy znajdujący się w instalacji centralnego ogrzewania jest chłodniejszy niż gaz, podczas przekazywania energii cieplnej, ulega on skropleniu. Skroplona, chłodna już ciecz o wysokim ciśnieniu, przepływa dalej i trafia do zaworu dławiącego, którego zadaniem jest obniżenie jej ciśnienia i przekazanie ponownie do parownika w celu rozpoczęcia kolejnego cyklu. 

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Na rynku spotkać możemy wiele rodzajów pomp ciepła. Najczęściej spotykanymi są pompy ciepła gruntowe (takie w których dolnym źródłem energii jest ciepło ziemi lub wody) i pompy ciepła powietrzne, które jako dolne źródło wykorzystują powietrze. Dalej zaprezentowane zostały te dwa rodzaje urządzeń i krótko opisane wykorzystywane przez nie dolne źródła ciepła.

Powietrzne pompy ciepła

Powietrze zewnętrzne może być wykorzystane zarówno do chłodzenia jak i ogrzewania budynków. Nawet pomimo ujemnych temperatur zawiera ono ciepło, które może być odebrane przez pompę i wykorzystane do ogrzania budynku lub produkcji ciepłej wody użytkowej. Instalacja oparta na powietrznej pompie ciepła dobrze sprawdza się również w okresie letnim i wykorzystywana jest wtedy do chłodzenia budynku. Pompy te, jako dolne źródło ciepła wykorzystują powietrze zewnętrzne, dzięki czemu, nie ma konieczności wykonywania odwiertów lub wymienników poziomych, a produkcja ciepła odbywa się nawet wtedy gdy temperatura na zewnątrz spadnie do -25 stopni C. Ogromną zaletą tego typu rozwiązań jest niewielka ilość miejsca potrzebna do ich zainstalowania, co umożliwia ich stosowanie na małych działkach, gdzie nie ma możliwości wykonania instalacji kolektora płaskiego lub sond pionowych.

Gruntowe pompy ciepła

Zasada działania gruntowych pomp ciepła jest zbliżona do pomp powietrznych. Jedyną różnicą jest rodzaj dolnego źródła ciepła, którym w tym przypadku są sondy pionowe lub wymienniki poziome w których krąży glikol i instalacje oparte na studniach wodnych. System grzewczy opary na gruntowej pompie ciepła zapewnia ciepłą wodę użytkową i ogrzewanie budynku. Może on także pracować jako system klimatyzacji, dzięki czemu w okresie letnim możliwe jest chłodzenie budynku i utrzymanie w domu optymalnej temperatury.

Rodzaje dolnych źródeł ciepła

Aby pompa ciepła mogła spełniać swoją rolę, musi mieć dobrze dobrane i wykonane dolne źródło ciepła. Jest to jeden z najważniejszych elementów poprawnie zaprojektowanej instalacji ogrzewania domu opartej na pompie ciepła. Poniżej zaprezentowane zostały najczęściej spotykane ich rodzaje.

Gruntowy kolektor poziomy

Ten rodzaj kolektora zbudowany jest w oparciu o rurę PE, która ułożona jest na głębokości od 20 do 40 cm poniżej warstwy przemarzania gruntu. W rurach krąży niezamarzająca ciecz, która odbiera zakumulowane w wierzchnich warstwach gruntu ciepło.

Sondy pionowe

Kolektor ten oparty jest na sondach, które umieszczane są w pionowych odwiertach. W głęboko położonych warstwach gruntu gromadzi się ciepło, które praktycznie przez cały rok, zachowuje swoją temperaturę, dzięki czemu, system oparty na tym rodzaju dolnego źródła ciepła, charakteryzuje się najlepszą efektywnością. Jednocześnie, w przeciwieństwie do wyżej opisanego typu wymiennika, nie wymaga on dużej powierzchni działki.

Powietrze

Powietrze jest dolnym źródłem ciepła dla zyskujących coraz większą popularność w Polsce powietrznych pomp ciepła. Ciepło, wykorzystywane do produkcji energii cieplnej, pozyskiwane jest z powietrza. Warto zauważyć, że obecnie dostępne na rynku powietrzne pompy ciepła, pracują nawet przy temperaturach spadających do -25 stopni C. 

Polub nas i bądź na bieżąco z informacjami z branży energii odnawialnej